PODSTAWOWE INFORMACJE ZWIĄZANE Z SAKRAMENTEM CHRZTU:

chrzest_logo1. Chrzest dziecka winien odbyć się wkrótce po jego urodzeniu, w kościele parafialnym, zasadniczo podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 14.00.

2. Jeżeli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, należy je ochrzcić natychmiast po urodzeniu. Może tego dokonać każdy człowiek, jeśli ma intencję czynienia tego, co czyni Kościół (czystą wodą polewając trzykrotnie głowę chrzczonego i wypowiadając słowa formuły: imię - np. Janie ja ciebie chrzczę w Imię Ojca + i Syna + i Ducha Świętego). Po wyzdrowieniu rodzice przynoszą dziecko do kościoła, by w osobnym obrzędzie przedstawić je Kościołowi, otrzymać błogosławieństwo i spisać akt chrztu.

3. Rodzice zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej na dwa tygodnie lub najpóźniej na tydzień przed ustalonym już wcześniej dniem udzielania tego sakramentu. Przynoszą:

- wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;

- dane personalne rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, adres, wiek);

- jeśli jest to chrzest spoza naszej Parafii potrzebna jest pisemna zgoda Proboszcza parafii, z której pochodzą rodzice i dziecko.

4. Dla każdego dziecka należy wybrać dwoje rodziców chrzestnych. Reprezentują oni Kościół i mają w razie potrzeby wspierać rodziców w religijnym wychowaniu dziecka. Stąd winni posiadać następujące przymioty:
- wystarczająca dojrzałość - ukończone 16 lat,
- nie wystąpili oficjalnie z Kościoła
- przyjęli sakrament Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania,
- należą do Kościoła Katolickiego i prowadzą życie zgodne z wiarą (wyklucza się osoby żyjące w niesakramentalnym związku małżeńskim i młodzież nie uczęszczającą na katechizację),
- przedkładają zaświadczenie wystawione przez proboszcza parafii, do której należą;
- Ojciec chrzestny nabywa dla dziecka świecę chrzcielną, natomiast matka chrzestna symboliczną białą szatę.

5. Rodzice naturalni i rodzice chrzestni winni przygotować się do chrztu dziecka przez udział w katechezach przygotowawczych /każda pierwsza sobota miesiąca o godz. 17.00. Siadamy w pierwszych ławkach kościoła, obecność obowiązkowa!!!/, przystąpienie do sakramentu pokuty i Komunii świętej.

6. Przyjęcie urządzane dla najbliższych z okazji chrztu dziecka winno mieć charakter religijny. Po chrzcie rodzicie dziecka otrzymują pamiątkę dokument chrztu. Msze święte chrzcielne celebrowane są w naszej Parafii w niedziele o godz. 14.00.

7. Po udzieleniu chrztu rodzice dziecka mają obowiązek umożliwić mu poznanie Boga, nauczyć modlitwy, wysyłać na katechizację i przygotować do przyjęcia sakramentu Eucharystii i Bierzmowania. Jeżeli istnieje obawa, że rodzice nie są w stanie wypełnić tego zadania /bo sami nie postępują jak nakazuje wiara, np. pomimo braku przeszkód nie zawierają sakramentu małżeństwa/ kapłan ma prawo odmówić udzielenia sakramentu!!!

8. Na roczek życia dziecka ochrzczonego zapraszamy na specjalną Mszę świętą w intencji dziecka, jego rodziców i chrzestnych. Wydaje się wtedy specjalną książeczkę sakramentów świętych. Z tej to okazji przypina się wianek z mirtu lub bukszpanu na głowę dziewczynki a dwa małe wianuszki na ramiona chłopca.

• 13.09.2019
    Ogłoszenia Parafialne 15.09.2019