PODSTAWOWE INFORMACJE ZWIĄZANE Z SAKRAMENTEM CHRZTU:

chrzest_logo1. Chrzest dziecka winien odbyć się wkrótce po jego urodzeniu, w kościele parafialnym, zasadniczo podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 14.00.

2. Jeżeli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, należy je ochrzcić natychmiast po urodzeniu. Może tego dokonać każdy człowiek, jeśli ma intencję czynienia tego, co czyni Kościół (czystą wodą polewając trzykrotnie głowę chrzczonego i wypowiadając słowa formuły: imię - np. Janie ja ciebie chrzczę w Imię Ojca + i Syna + i Ducha Świętego). Po wyzdrowieniu rodzice przynoszą dziecko do kościoła, by w osobnym obrzędzie przedstawić je Kościołowi, otrzymać błogosławieństwo i spisać akt chrztu.

3. Rodzice zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej na dwa tygodnie lub najpóźniej na tydzień przed ustalonym już wcześniej dniem udzielania tego sakramentu. Przynoszą:

- wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;

- dane personalne rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, adres, wiek);

- jeśli jest to chrzest spoza naszej Parafii potrzebna jest pisemna zgoda Proboszcza parafii, z której pochodzą rodzice i dziecko.

4. Dla każdego dziecka należy wybrać dwoje rodziców chrzestnych. Reprezentują oni Kościół i mają w razie potrzeby wspierać rodziców w religijnym wychowaniu dziecka. Stąd winni posiadać następujące przymioty:
- wystarczająca dojrzałość - ukończone 16 lat,
- nie wystąpili oficjalnie z Kościoła
- przyjęli sakrament Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania,
- należą do Kościoła Katolickiego i prowadzą życie zgodne z wiarą (wyklucza się osoby żyjące w niesakramentalnym związku małżeńskim i młodzież nie uczęszczającą na katechizację),
- przedkładają zaświadczenie wystawione przez proboszcza parafii, do której należą;
- Ojciec chrzestny nabywa dla dziecka świecę chrzcielną, natomiast matka chrzestna symboliczną białą szatę.

5. Rodzice naturalni i rodzice chrzestni winni przygotować się do chrztu dziecka przez udział w nauce przedchrzcielnej (pierwsza sobota miesiąca o godz. 17.00 w salce parafialnej - obecność obowiązkowa), przystąpienie do sakramentu pokuty i Komunii świętej.

6. Przyjęcie urządzane dla najbliższych z okazji chrztu dziecka winno mieć charakter religijny. Po chrzcie rodzicie dziecka otrzymują pamiątkę dokument chrztu. Msze święte chrzcielne celebrowane są w naszej Parafii w niedziele o godz. 14.00.

7. Po udzieleniu chrztu rodzice dziecka mają obowiązek umożliwić mu poznanie Boga, nauczyć modlitwy, wysyłać na katechizację i przygotować do przyjęcia sakramentu Eucharystii i Bierzmowania. Jeżeli istnieje obawa, że rodzice nie są w stanie wypełnić tego zadania (bo sami nie postępują jak nakazuje wiara, np. pomimo braku przeszkód nie zawierają sakramentu małżeństwa) kapłan ma prawo odmówić udzielenia sakramentu.

8. Na roczek życia dziecka ochrzczonego zapraszamy na specjalną Mszę świętą w intencji dziecka, jego rodziców i chrzestnych. Wydaje się wtedy specjalną książeczkę sakramentów świętych.