14 X 2018 Dzień Papieski
05.10.2018

14 X 2018 Dzień Papieski

„Promieniowanie ojcostwa” – to hasło XVIII Dnia Papieskiego, podczas którego 14 października w całej Polsce przypominane będzie nauczanie papieża Jana Pawła II.

Hasło XVIII Dnia Papieskiego nawiązuje do tytułu dramatu Karola Wojtyły. Społeczność tworząca Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” chce zaprosić do lektury tej sztuki, aby zgłębiać myśl patrona FDNT św. Jana Pawła II.

 

O ojcostwie papież mówi także w dwóch innych książkach: „Wstańcie, chodźmy!” oraz „Pamięć i tożsamość”. W pierwszej z nich, w części IV, znaleźć można znamienny tytuł "Ojcostwo biskupa", a w niej rozdział "Ojcostwo na wzór św. Józefa", w którym ten święty jest stawiany za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”.

Z kolei "Pamięć i tożsamość" szczególnie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, św. Jan Paweł II wskazał: "Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach".

 

Jednak szczególnie w dramacie "Promieniowanie ojcostwa", w którym zawarty został opis kondycji człowieka w odniesieniu do Boga, a także analiza samotności Adama - pierwszego człowieka, który stanął "na pograniczu ojcostwa i samotności".

Karol Wojtyła podejmuje temat winy człowieka, pisze też o przedziwnej bliskości Boga wobec człowieka, bardziej podstawowej, fundamentalnej niż samotność człowieka. Autor stwierdza: „Trzeba wejść w promieniowanie ojcostwa, w nim dopiero wszystko staje się rzeczywistością pełną”.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego zachęca też do ponownego sięgnięcia do homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w Kielcach 3 czerwca 1991 r., a poświęconej IV Przykazaniu Bożemu "Czcij ojca swego i matkę swoją". Papież przestrzegał w niej przed lekkomyślnym niszczeniem rodziny i wzywał do jej odbudowywania.

Promocja ojcostwa, której dokonuje św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu, nie stoi w opozycji do innych wartości. Tłumaczy, że Ojcostwo Boga nie umniejsza ojcostwa ludzkiego, ale stanowi dla niego wzór i oparcie. Ojcostwo nie jest też widziane w opozycji do macierzyństwa, czy dziecięctwa. W myśleniu papieskim te wartości są wobec siebie komplementarne.

„Ta idea towarzyszyła mu już jako młodemu księdzu, który prowadził duszpasterstwo akademickie młodych ludzi, których formował przez kilkadziesiąt lat. Chciał im przedstawić Ojcostwo Boga, w którego promieniach człowiek może wzrastać” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.

Podziel się:
Ogłoszenia parafialne
 • 17.08.2019
  Ogłoszenia Parafialne 18.08.2019
  więcej »
 • 10.08.2019
  Ogłoszenia Parafialne 11.08.2019
  więcej »
 • 03.08.2019
  Ogłoszenia Parafialne 04.08.2019
  więcej »
pokaż wszystkiepokaż wszystkie
Projekt i wykonanie: Margomedia Sp. z o.o.
Portal www.parafiaostrog.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij