VI Niedziela Wielkanocna
04.05.2018

VI Niedziela Wielkanocna

„Kiedy Piotr jeszcze mówił o tym, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali nauki”.

Kiedy przychodzi Duch Święty? Na pewno wtedy, gdy Go wzywamy. Szczególnym czasem Jego przychodzenia jest czas sprawowania sakramentów. Duch Święty w chrzcie zanurza nas w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, w Eucharystii przemienia chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa, w spowiedzi karmi nas owocami Jego chwalebnej męki – zostajemy usprawiedliwieni i pojednani z Bogiem.

Dziesiąty rozdział Dziejów Apostolskich pokazuje, że Duch Święty przychodzi do słuchających Słowa Bożego. Zdumiewające jest to, że św. Piotr nie zdążył się pomodlić o Ducha dla tych, którym głosił Ewangelię, ale właśnie w czasie, w którym mówił, słuchacze zostali dotknięci obecnością Ducha Świętego. Czy było to wyjątkowe wydarzenie związane z osobą apostoła? Czy i dzisiaj Duch Święty chce przychodzić w trakcie głoszenia i słuchania Dobrej Nowiny?

W gąszczu mniej lub bardziej potrzebnych informacji, nasza obecność na Mszy świętej i słuchanie fragmentów Pisma Świętego w trakcie Liturgii Słowa wydaje się z góry skazana na porażkę, albo co najmniej na duże ryzyko rozpłynięcia się w setkach bardziej angażujących spraw, które zaprzątają nam serce i rozum.

Uwierzmy na nowo w to, że „Słowo Boże jest tabernakulum Ducha Świętego”. Słowo nie jest jedynie jakąś informacją, ale niesie w sobie obecność Boga, którzy może nas zainspirować do dobrych decyzji, przypomnieć o najpiękniejszych pragnieniach, ukrytych na dnie naszych serc i wreszcie w jakiś tajemniczy sposób nakarmić nas, szczególnie, gdy nie możemy w pełni uczestniczyć w Eucharystii, idąc do Komunii św.