Noc świętojańska 2013
23.06.2013

Noc świętojańska 2013

Przedodpustowe prośby o ochronę naszego Patrona...

W sobotni wieczór poprzedzający uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia św. Jana Chrzciciela w naszej parafii na wierni wzięli udział w celebracji I Nocy Świętojańskiej.

O godz. 20.00 zgromadzili się licznie w kościele, gdzie wysłuchali wprowadzenia do obrzędów poświęcenia ognia, wody i ziół leczniczych. Następnie udali się przed swoją świątynię, przy śpiewie litanii do św. Patrona i dokonali poświęcenia stosu sobótkowego (ognia). Po rozdaniu poświęconego ognia- symbolu Chrystusa- na którego wskazywał i zapowiadał Prorok, procesyjnie z figurą swego patrona udali się nad brzeg Odry, obok Zamku Piastowskiego, by za wstawiennictwem św. Jana prosić o ochronę Miasta Raciborza i ich Parafii przed kataklizmem powodzi i wszelkim niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą żywioł wody. Poświęcono także wianki z ziół leczniczych, które mają pomagać w ochronie zdrowia duszy i ciała człowieka i swoją wonią przypominać o nieustannej obecności Boga pośród nas.

Nabożeństwo było doskonałą alternatywą dla źle pojmowanej nocy świętojańskiej, jako pogańskiego kultu.

Galeria zdjęć (50)