Odpust w Nowolesiu
11.04.2011

Odpust w Nowolesiu

 

3 października 2010 roku wyjechaliśmy na odpust do Nowolesia...

W tamtejszym kościele czczony jest obraz Matki Bożej Różańcowej przywieziony z Komarna. Obraz malowany na płótnie jutowym nawiązuje do szkoły malarstwa włoskiego. Sukienka metalowa, puncowana (wypukła), z XVIII w. Ornament kwiatowo-liściasty. Kwiaty stylizowane. Przed Obrazem tym w przeszłości wierni doznawali licznych łask. Świadczy o tym Ks. Bp Sierakowski w Księdze Wizytacji kościoła w Komarnie z 1774 r. Pod Komarnem Jan Sobieski, hetman wielki koronny 9.10.1672 r. pokonał Tatarów. Pamiątką tego zwycięstwa jest kamienny obelisk z napisem "MORS MEA-VITA TUA". Po uroczystej sumie odpustowej i procesji wokół sanktuarium nabyliśmy pamiątki ruszyliśmy do Henrykowa. Tam klerycy oprowadzili nas po opactwie i świątyni. Następnie spotkaliśmy się z panem Jerzym Organiściakiem, miłośnikiem ziemi ząbkowickiej. Pod jego przewodnictwem odwiedziliśmy dwa nieduże, lecz urokliwe miasteczka: Ziębice i Ząbkowice Śląskie.

Podziel się:
Galeria zdjęć (16)
Projekt i wykonanie: Margomedia Sp. z o.o.
Portal www.parafiaostrog.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij