10.01.2021

Ogłoszenia Parafialne 10.01.2021

Przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy Okres Bożego Narodzenia; o godz. 16:30 nieszpory kolędowe;

• KOLEKTY: dziś i  za tydzień na bieżące potrzeby naszej parafii;
  • BÓG ZAPŁAĆ: za wszelkie modlitwy, ofiary i prace na rzecz naszej parafii:

- za złożenie ofiary na posprzątanie naszego kościoła i przygotowanie go na niedzielę rodzinom:

- do sprzątania naszej świątyni w kolejnym tygodniu prosimy rodziny z ul. Rzemieślniczej: Tokarczyk, Samorajczyk, Jaworek, Połobiatko i Mrozik;

Informujemy, że na mocy Dekretu z dnia 24.11.2020r. odwiedziny duszpasterskie w tym roku zostały odwołane. W miejsce Kolędy będą odprawiane Msze Święte w kolejne niedziele stycznia o godz. 10:30, z prośbą o Boże błogosławieństwo na nowy rok A.D. 2021 dla Parafian; z tyłu kościoła będą wyłożone do zabrania obrazki kolędowe i naklejki na drzwi z oznaczeniem C+M+B (Christus Mansionem Benedicat)

W BIEŻĄCYM TYGODNIU:

- w poniedziałek o godz. 17:30 nabożeństwo do Ducha Świętego; wieczorna Msza celebrowana będzie jako Msza Zbiorowa za Żyjących, intencje można składać przed Mszą w zakrystii;

- w środę o godz. 12:00 nabożeństwo fatimskie;

- w piątek o godz. 17:30 nabożeństwo do C.P.J;

- w sobotę  poranna Msza dziękczynna w int. ks. Kazimierza  Czajki z okazji kolejnej rocznicy urodzin; od godz. 17:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta;

- w tygodniu Spowiedź kwadrans przed poranną i wieczorną Mszą;

- kancelaria parafialna czynna w poniedziałek i piątek od 16:30 do 17:30 w pozostałe dni tygodnia po Mszach Świętych; w sobotę, niedzielę i święta nieczynna; przyjmowane są już intencje na rok A.D. 2021;

-  do nabycia z tyłu kościoła (ew. w zakrystii) Gość Niedzielny w cenie 6 zł;

Do wieczności Pan Bóg powołał:

Śp. Stanisława Wedeł zamieszkałego przy ul. Książęcej; Śp. Janusza Milewskiego zamieszkałego przy ul. Grzonki;

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wspominamy chrzest Chrystusa w Jordanie. W czasie swojego chrztu objawił się On Izraelitom jako prawdziwy Mesjasz namaszczony Duchem Świętym. Tu rozpoczął Jezus - objawiwszy swoje posłannictwo - swą działalność publiczną. Święto Chrztu Pańskiego kończy okres świąteczny Bożego Narodzenia.

Ten epizod z życia Jezusa musi być wielkiej wagi skoro Kościół wyróżnił go osobnym świętem. Dlaczego? Ponieważ od tego uroczystego aktu Zbawiciel rozpoczął swoją misję nauczycielską. Miał wtedy około trzydziestu lat, gdyż dopiero od tego wieku zwyczaj żydowski pozwalał występować publicznie przed ludem i nauczać. Misja Chrystusa została potwierdzona z nieba. Bóg Ojciec, dał Mu świadectwo, że jest On Synem Bożym i ma prawo przemawiać w imieniu Boga. Sam Bóg Syna swojego z tą misją wysyła.

Treść tajemnicy tego święta dobitnie wyjaśnia św. Grzegorz z Nazjanzu (†390), który głosił: „Chrystus daje się oświecić (ochrzcić). [...] I my zstąpimy z Nim razem, byśmy z Nim również mogli wznieść się w górę. Jan chrzci, a oto Jezus przychodzi, aby uświęcić samego Chrzciciela i bardziej jednak jeszcze, aby starego Adama pogrzebać w falach wody, aby uświęcić wody Jordanu. On sam był duchem i ciałem. Dlatego wszyscy, którzy w przyszłości mieli być ochrzczeni, z ducha i wody, mieli otrzymać świętość”.

Święto zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1955 r. pod nazwą wspomnienie Chrztu Pana Jezusa, na 13 stycznia (ostatni dzień oktawy). Reforma Soboru Watykańskiego II (1969) - przeniosła je na niedzielę po Objawieniu Pańskim.